Say gra Beethovena

Kultura? Nie słodzę.

Jak (i czy) muzykują Polacy. Rozmowa z Mateuszem Migutem

Chłopecki o młodym Albanie

Skrzypkowie marnotrawni, czyli jak altówka wróciła do łask

Jutrzenka skrzypka – rozmowa z Januszem Wawrowskim

Język muzyczny Lutosławskiego

Penderecki pod palcami chuligana

„Superformuła” jako równanie na wszechświat

Zrób sobie przysługę i idź do Łazienek

asd asd

Jeśli od godziny 9 do 17 przez pięć dni w tygodniu pracujesz w „korpo” bez okien, zrób sobie przysługę. Zamień uniform na wygodne bryczesy i chodź w weekend do Łazienek. Bowiem Łazienki Królewskie, w lipcowe soboty i w niedziele, stają się filharmonią na łonie natury. Możesz swobodnie piknikować na trawie (dla wygodnych przewidziano leżaki) z rodziną i znajomymi, słuchając dobrej muzyki zupełnie za darmo. Twoje dzieci chętnie dosiądą plastikowych wiewiórek wielkości średniego psa, porozstawianych po całym parku. Jest szansa, że bardziej niż wiewiórki, zachwyci je program przygotowany specjalnie dla nich: „Muzyka dla melomaluszków” oraz „Muzyka dla króla”. A co, jeśli to właśnie w Twoim dziecku skrywa się następca Chopina?

 

Rzeczą ciekawą dla fanów X-boxa będzie zapewne projekt „Zostań dyrygentem”. Dzięki technologii kinect, polegającej na tym, że kamera reaguje na ruch oraz komendy głosowe, za pomocą których sterujemy grą, każdy ma możliwość poczuć się jak prawdziwy dyrygent. W ten sposób w budynku Podchorążówki można zadyrygować sobie serenadą Eine kleine Nachtmusik. 6 lipca będzie można pokierować prawdziwa orkiestrą – Musica Humana.

 

W letnie weekendy czas w Łazienkach uprzyjemniać nam będą znakomite orkiestry i zespoły kameralne, wybitni soliści oraz najzdolniejsi studenci Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Trwa bowiem festiwal Strefa Ciszy.

 

Minionej soboty przekonałam się o tym wszystkim na własne uszy. Prawdę mówiąc wybrałam się tam bez szczególnych oczekiwań. Planowałam jedynie spędzić wolny dzień poza domem. Pogoda i muzyka bardzo sprzyjała, i gdyby nie jeden duet, potraktowałabym moją wizytę w Łazienkach bez większego entuzjazmu.

 

Młodzi, zdolni, porywający – TWOgether Duo. Dla nich warto było zostać trochę dłużej. Uliczny akordeon i salonowa wiolonczela – romans XXI wieku, muzyczny mezalians – uwydatnia tylko jak bardzo te dwa instrumenty są dla siebie stworzone! Współbrzmiąc, od razu przywodzą na myśl wąskie uliczki Montmartre’u ciepłą, letnią nocą. Tango tańczone przez parę kochanków pod paryskim mostem w ukryciu przed niechcianymi spojrzeniami, intymnie i w strachu przed nakryciem.

 

Magdalena Bojanowicz wraz z Maciejem Frąckiewiczem są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jeszcze jako studenci, w 2007 roku, postanowili połączyć siły. Stworzyli wspaniały duet.

Jest to osąd bardzo subiektywny, ale jedynie takie nieoczywisto oczywiste połączenia mają w XXI wieku szansę na światowy sukces. Standardowość i powtarzalność to pływanie w miejscu, dla nieprzeciętnych oznacza utonięcie . 

Nie chodzi o to, że nie chcemy dłużej słuchać klasycznych kwintetów, połączeń typu instrument smyczkowy i fortepian. Nie, my po prostu mamy niedającą się zatracić duszę dziecka-odkrywcy, które ciekawi zakazane, nieznane i niezgłębione. Współczesne (ale nie tylko) utwory wybierane sobie przez TWOgether Duo idealnie wpasowują się w nasze wymagania, pobudzają wyobraźnię. Wcale bym się nie zdziwiła, gdybym pewnego wieczoru oglądając film (załóżmy horror), zauważyła, że soundtrack jest mi już skądś znany… No tak! Przecież to TWOgether Duo. Liczne sukcesy oraz Paszport tygodnika „Polityka” artyści już mają. Niespełna rok temu wydali też debiutancką płytę pt. Satin. Przed tą parą świetlana przyszłość, moi państwo. 

 

Co prawda dwa weekendy już za nami, ale jeszcze nie wszystko stracone. Wypadałoby szczególnie polecić, chociaż zaakcentować, na kogo warto by zwrócić uwagę. W programie mamy jeszcze jasne gwiazdy muzycznego firmamentu, czasem jedyna okazja by usłyszeć poszczególnych artystów. Ja jednak zostawiam wybór państwu. Czasem przypadek jest błogosławieństwem.

 

Dominika Kowalska

Na zdjęciu: TWOgether Duo, fot. Dominika Kowalska.

W najbliższy weekend, 6 i 7 lipca, wystąpi m. in. orkiestra Musica Humana, która wykona symfonie Haydna skomponowane na różne pory dnia (sobota) oraz jazzowe Marcin Grochowina Trio (niedziela, godz. 17.30). http://www.lazienki-krolewskie.pl/strefaciszy/concert/date/2013-07-07.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.