Say gra Beethovena

Kultura? Nie słodzę.

Jak (i czy) muzykują Polacy. Rozmowa z Mateuszem Migutem

Chłopecki o młodym Albanie

Skrzypkowie marnotrawni, czyli jak altówka wróciła do łask

Jutrzenka skrzypka – rozmowa z Januszem Wawrowskim

Język muzyczny Lutosławskiego

Penderecki pod palcami chuligana

„Superformuła” jako równanie na wszechświat

Sukces Agaty Zubel i Marcina Stańczyka

asd asd

Istniejąca od 1955 r. Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów to jeden z najważniejszych konkursów na świecie. Wygrana daje dużą renomę, a polski kompozytor, który staje się zwycięzcą staje w rzędzie swoich znakomitych poprzedników, bo laureatami byli Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Eugeniusz Knapik, Hanna Kulenty, Paweł Mykietyn. 

W tym rokuprzedstawiciele 30 radiofonii z całego świata zgłosili 51 utworów. Polskie Radio zaproponowało utwór Agaty Zubel Not I na sopran, zespół instrumentalny i elektronikę, którego prawykonanie odbyło się w ubiegłym roku na festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie.

W finale Międzynarodowej Trybuny znalazło się 10 dzieł rekomendowanych do emisji. Utwór Agaty Zubel został wybrany większością głosów jury. 

Sighs – hommage a Fryderyk Chopin Marcina Stańczyka wygrało konkurs im. Toru Takemitsu, organizowany przez Tokyo Opera City Foundation. Jest to konkurs o wyjątkowej formule – utwory ocenia tylko jeden juror, wybitny kompozytor. W tym roku był nim sir Harrison Birtwistle, za rok będzie nim Peter Eotvos, w 2015 – Kaija Saariaho.

Marcin Stańczyk będzie w przyszłym roku bohaterem drugiej odsłony „Projektu P.” organizowanego przez Teatr Wielki – Operę Narodową w ramach eksperymentalnego cyklu Terytoria. 26 kwietnia odbędzie się prapremiera jego utworu Solarize, który wyreżyseruje Krzysztof Garbaczewski (drugą częścią dyptyku, bo tak skomponowany jest ten projekt, będzie utwór Zwycięstwo nad słońcem Sławomira Wojciechowskiego).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.