Say gra Beethovena

Kultura? Nie słodzę.

Jak (i czy) muzykują Polacy. Rozmowa z Mateuszem Migutem

Chłopecki o młodym Albanie

Skrzypkowie marnotrawni, czyli jak altówka wróciła do łask

Jutrzenka skrzypka – rozmowa z Januszem Wawrowskim

Język muzyczny Lutosławskiego

Penderecki pod palcami chuligana

„Superformuła” jako równanie na wszechświat

Nowy Rok z kolędą

Marta Urbanowicz Marta Urbanowicz

Święta, Święta i po Świętach – wypełnione radosną krzątaniną i rodzinnym ciepłem, wielu z nas zaprowadziły również na cmentarze. Zapalić świeczkę, pomodlić się, odejść. Ciszę wśród grobów przerywa jedynie popiskiwanie znicza z pozytywką, wygrywającą nieśmiało „Wśród nocnej ciszy”. Atmosfera od razu robi się bardziej bożonarodzeniowa…

 

Szczęśliwie niewiele osób decyduje się na ten niepokojący sposób obchodzenia Świąt. I choć zarzekamy się, że nie potrafimy śpiewać, że głupio, że wstyd, sporo rodzin wciąż gromadzi się, by przez chwilę pokolędować, choćby po to, by wreszcie móc otworzyć czekające pod choinką prezenty. Nie martwmy się, że Boże Narodzenie już minęło – kolęda formalnie towarzyszyć nam może aż do pierwszych dni lutego.

 

Tym, co śpiewać mimo wszystko nie chcą i nie będą, śmiało polecić można szereg koncertów i przedstawień odbywających się właśnie teraz, w poświątecznym okresie. Co roku w śląskim Będzinie ma miejsce Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek, podczas którego usłyszeć można również pieśni zagraniczne. 6 stycznia w kościele przy stołecznym Pl. Zbawiciela odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu Warszawskiego Chóru Chłopięcego. Dzień wcześniej we Wrocławiu zaśpiewa Jerzy Połomski. To tylko kilka – świąteczne koncerty, spektakle i recitale wyrastają w styczniu jak grzyby po deszczu.

 

 W rok 2014 wejdźmy przy dźwiękach kolędy. Nie tanio, nie komercyjnie – śpiewajmy szczerze i najlepiej jak potrafimy.
Tymczasem składam wszystkim najserdeczniejsze życzenia. Niech te kolejne dwanaście miesięcy będzie naprawdę wyjątkowe i wypełnione niezapomnianymi doświadczeniami. Wszystkiego najlepszego.  

 

 

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika

Zdjęcie: Anita George on DeviantArt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.