Say gra Beethovena

Kultura? Nie słodzę.

Jak (i czy) muzykują Polacy. Rozmowa z Mateuszem Migutem

Chłopecki o młodym Albanie

Skrzypkowie marnotrawni, czyli jak altówka wróciła do łask

Jutrzenka skrzypka – rozmowa z Januszem Wawrowskim

Język muzyczny Lutosławskiego

Penderecki pod palcami chuligana

„Superformuła” jako równanie na wszechświat

Nowy redaktor naczelny PWM

asd asd

Daniel Cichy, rocznik 1979, publikował w „Tygodniku Powszechnym”, Ruchu Muzycznym, udzielał się na antenie Drugiego Programu Polskiego Radia i Radia Kraków. Jako muzykolog był związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytetem Sląskim w Cieszynie. 

„Dla naszej oficyny istotne jest, że w kręgu zainteresowań nowego redaktora naczelnego miejsce szczególne zajmuje twórczość kompozytorów współczesnych, a rozmaite przejawy życia muzycznego w Polsce były przedmiotem jego licznych analiz i działań promocyjnych” – napisał w oświadczeniu Adam Radzikowski, prezes zarządu i dyrektor naczelny PWM.

Państwowe Wydawnictwo Muzyczne powstało w 1946 r. w Krakowie i w Polsce Ludowej miało w Polsce monopol na wydawanie druków muzycznych i tematyce muzycznej: wszelkie książki, nuty, partytury, wydawnictwa encyklopedyczne, które znajdowały się wówczas na rynku, miały logo PWM. Były to m. in. Wielka Encyklopedia Muzyczna (1979 – 2012), kilka znakomitych monograficznych serii o kompozytorach, wybitne publikacje z zakresu teorii i historii muzyki. Dwóch pierwszych dyrektorów: Tadeusz Ochlewski i Mieczysław Tomaszewski stworzyło prężne wydawnictwo o bogatym programie wydawniczym, a standard wydawniczy wyznaczyło na poziomie światowym. 

Katalog wydawniczy obejmuje prawie dwa tysiące własnych tytułów w nieustannej sprzedaży, kilka tysięcy publikacji archiwalnych oferowanych „na życzenie” oraz kilkaset publikacji importowanych. Dominują utwory na wszystkie instrumenty, partytury instrumentalne i wokalne, publikacje pedagogiczne i rozrywkowe, książki naukowe i popularne, leksykony i encyklopedie. Od pewnego czasu również audiobooki.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.