Say gra Beethovena

Kultura? Nie słodzę.

Jak (i czy) muzykują Polacy. Rozmowa z Mateuszem Migutem

Chłopecki o młodym Albanie

Skrzypkowie marnotrawni, czyli jak altówka wróciła do łask

Jutrzenka skrzypka – rozmowa z Januszem Wawrowskim

Język muzyczny Lutosławskiego

Penderecki pod palcami chuligana

„Superformuła” jako równanie na wszechświat

Muzyka a media

Kot-Hitler, Kot-fizjoterapeuta, Kot-gwiazda-rocka.

Legendarne albumy w świecie zdominowanym przez koty.

Cezary Zych: Muzyka do opowiadania

Czy muzyka nie jest czymś do słuchania? Czymś przy czym możemy się bawić i odpoczywać? Czymś, co tworzy dobrą atmosferę, pomaga w skupieniu i refleksji, pozwala wyłączyć się z codzienności? 

Robert Kamyk: Pasja i rywalizacja, czyli o muzyce w telewizji

Czy o muzyce można rozmawiać tak, żeby widzowi „szczęka opadła”? To musi być wielka miłość, która udzieli się oglądającemu.

Kwiecińska&Suprynowicz: Jak mówić o muzyce (na przykład w radiu)

Pierwsze założenie: mówimy do kogoś, kto chce nas słuchać. Uważnie, ale nie bezkrytycznie – radzą Agata Kwiecieńska i Adam Suprynowicz, dziennikarze radiowej „Dwójki”.

Mariusz Herma: Dekalog blogera muzycznego

1. Bądź na blogu. A nie tylko bywaj. Nie ma w sieci nic smutniejszego niż zaniedbany blog. Nie ma też łatwiejszego sposobu na stracenie czytelników niż brak systematyczności. 2. Szanuj czytelnika i jego czas. Pisz starannie (nie znaczy sztywno), zwięźle (korekta to także skracanie) i do rzeczy (czyli nie tylko o sobie).    3. Najpierw […]

Mariusz Herma: Krytyka 2.0

W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt niezależnych serwisów muzycznych. Istnieją tysiące poświęconych muzyce blogów, a na całym świecie jest ich trochę więcej niż nieskończoność.

 

Tomasz Szachowski: Mówiąc o muzyce…

Pomaga nam żyć, czyni nas lepszymi, bardziej otwartymi na świat i innych ludzi, stanowi azyl w chwilach trudnych – pisze dziennikarz Polskiego Radia.