Say gra Beethovena

Kultura? Nie słodzę.

Jak (i czy) muzykują Polacy. Rozmowa z Mateuszem Migutem

Chłopecki o młodym Albanie

Skrzypkowie marnotrawni, czyli jak altówka wróciła do łask

Jutrzenka skrzypka – rozmowa z Januszem Wawrowskim

Język muzyczny Lutosławskiego

Penderecki pod palcami chuligana

„Superformuła” jako równanie na wszechświat

Mazovia Goes Baroque, projekt 4., 1-5 lipca, Płock i Warszawa

asd asd

Alexis Kossenko

Lato to najodpowiedniejsza pora do słuchania baroku. Gdy słońce wychodzi zza chmur, miło posłuchać Vivaldiego i innych kompozytorów jego czasów. Les Ambassaduers i ich szef artystyczny, dyrygent i flecista Alexis Kossenko, rozpoczęli swój kolejny koncertowy pobyt w Polsce od wizyty w Płocku. 1 lipca w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej zagrali program pt. „Barokowa kameralistyka – między intymnością a wirtuozerią” (G.F. Händel, G.Ph. Telemann, C.Ph.E. Bach, J.S. Bach, J.J. Quantz). 

Już 4 lipca w tym samym miejscu ten znakomity zespół, dysponujący wysmakowanym dźwiękiem, rozumiejący styl wykonywanych dzieł i oddychający jak jeden organizm, wykona program zatytułowany „Włoska fantazja, niemiecki dźwięk” (A. Vivaldi, J.G. Pisendel, J.J. Quantz). Zabrzmią utwory Pisendla i Quantza, kompozytorów z dworu Augusta II Mocnego, elektora Saksonii i króla Polski, rezydującego w Dreźnie. Obaj artyści byli zafascynowani Antonio Vivaldim, udali się wraz z królem w podróż do Wenecji, gdzie spotkali kompozytora „Czterech pór roku”, który zachwycił się brzmieniem zespołu królewskiego Capella Polacca, bo choć orkiestra ta powstała w Dreźnie, dysponowała egzotycznym instrumentarium rodem z ziem polskich. Tak powstał cykl „Concerti con molti strumenti”, który przedstawią Les Ambassadeurs w Płocku, a następnego dnia, 5 lipca w Warszawie, w Studio Koncertowym Polskiego Radia. Solistami będą skrzypaczka Zefira Valova i Kossenko, grający na flecie traverso. 

Wspomniane koncerty będą czymś w rodzaju rozgrzewki przed sesją kilkudniową nagraniową w S-1 z udziałem „Ambasadorów”. Materiał znajdzie się na płycie z muzyką Vivaldiego, której wydanie planuje francuska wytwórnia Alpha.

asd

www.mazoviabaroque.pl 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.