Say gra Beethovena

Kultura? Nie słodzę.

Jak (i czy) muzykują Polacy. Rozmowa z Mateuszem Migutem

Chłopecki o młodym Albanie

Skrzypkowie marnotrawni, czyli jak altówka wróciła do łask

Jutrzenka skrzypka – rozmowa z Januszem Wawrowskim

Język muzyczny Lutosławskiego

Penderecki pod palcami chuligana

„Superformuła” jako równanie na wszechświat

Książka George Sand w interpretacji Ewy Błaszczyk

asd asd

Lukrecja Floriani to powieść „z kluczem”. Powstała w roku 1846. Jednym z głównych wątków jest rozpad miłości dwojga bohaterów, żywo przypominających autorkę, George Sand, i Fryderyka Chopina. Powieść – czytana przez autorkę w obecności Chopina w Nohant – wprawiała w zakłopotanie wspólnych przyjaciół, w szczególności wybitnego malarza Eugène’a Delacroix, chociaż sam Chopin chwalił walory literackie utworu. 

George Sand (pseudonim literacki Aurory Dudevant, z domu Dupin), francuska powieściopisarka, dramaturg i eseista, jedna z najsłynniejszych kobiet epoki, w latach 1838-1847 towarzyszka życia Chopina. Autorka ponad 70 powieści i nowel, sztuk teatralnych i licznych esejów. Rozgłos zdobyła śmiałością podejmowanych tematów i niezależnym sposobem życia, wykraczającym poza przyjęte ogólnie obyczaje.

Chopin poznał George Sand jesienią 1836 w salonie Marii d’Agoult w Paryżu i chociaż nie wywarła na nim dobrego wrażenia („Twarz jej niesympatyczna,… jest w niej coś odpychającego” – X 1836 do rodziców), staje się niebawem uczestniczką wieczorów w jego własnym salonie.

Godz. 18, Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.