Say gra Beethovena

Kultura? Nie słodzę.

Jak (i czy) muzykują Polacy. Rozmowa z Mateuszem Migutem

Chłopecki o młodym Albanie

Skrzypkowie marnotrawni, czyli jak altówka wróciła do łask

Jutrzenka skrzypka – rozmowa z Januszem Wawrowskim

Język muzyczny Lutosławskiego

Penderecki pod palcami chuligana

„Superformuła” jako równanie na wszechświat

„Beethoven Magazine” z Fridą Kahlo

asd asd

„Beethoven Magazine” z Fridą KahloBohaterką letniego wydania jest Frida Kahlo, meksykańska malarka, której obrazy w stylu realizmu magicznego sprzedaje się dziś na aukcjach za miliony dolarów. Specjalnie dla magazynu Cezary Łasiczka z Radia TOK FM rozmawiał o Kahlo z Markiem Kellerem, polsko-meksykańskim kolekcjonerem sztuki. Z jego inicjatywy do października tego roku w Owczarni pod Warszawą można oglądać wystawę unikatowych zdjęć artystki, sprowadzonych do Polski dzięki uprzejmości muzeum jej imienia w Casa Azul w Meksyku.

 

 

 

Ponadto w numerze:

Nowa płyta: „Chciałem nagrać Mozarta, bo to muzyka bliska mej duszy” – Jan Lisiecki o swojej pierwszej płycie z winietą Deutsche Grammophon.”

 

Rozmowa: O planach na rok trzech jubileuszy 2013, Muzykotece Szkolnej i zapowiedziach wydawniczych opowiada Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA).

 

In vino veritas: Nawet bohaterowie oper szukają czasem w trunkach chwili zapomnienia. Do kieliszków zajrzał im Jerzy Snakowski.

 

Chopiniana: Fryderyk w Anglii. Osobliwą historię wzajemnej niechęci przedstawia Wojciech Bońkowski.

 

Top 10: Jacka Marczyńskiego ranking najlepszych śpiewaczek świata. Na której pozycji znalazła się Anna Netrebko?

 

Po pasji: Jutrznia Krzysztofa Pendereckiego – hołd dla duchowości Wschodu.

 

Dziewice, trzpiotki, wampy i królowe: Pierwsza część autorskiego cyklu Piotra Deptucha o kobiecych postaciach operowych.  

 

Architektura: Kereza nie będzie. Warszawa rozstała się z szwajcarskim architektem, autorem projektu siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Co straciliśmy? – analizuje Anna Cymer.

 

Muzyka do czytania: Światło Stockhausena wciąż świeci jasno! – uważa Jan Topolski w recenzji książki Moniki Pasiecznik Rytuał superformuły. Stockhausen Licht.

 

 

Pismo powstaje pod redakcją Anny S. Dębowskiej, jego dyrektorem artystycznym jest Witold Siemaszkiewicz. Wydawcę reprezentuje Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. 

Gazeta będzie dystrybuowana m.in. na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie, w sieci hoteli i restauracji Likus, w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, w warszawskim biurze Stowarzyszenia im. Beethovena, ul. Chmielna 15/10.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.