Say gra Beethovena

Kultura? Nie słodzę.

Jak (i czy) muzykują Polacy. Rozmowa z Mateuszem Migutem

Chłopecki o młodym Albanie

Skrzypkowie marnotrawni, czyli jak altówka wróciła do łask

Jutrzenka skrzypka – rozmowa z Januszem Wawrowskim

Język muzyczny Lutosławskiego

Penderecki pod palcami chuligana

„Superformuła” jako równanie na wszechświat

Aktualności

Kultura? Nie słodzę.

W Warszawie ma miejsce siódma już edycja festiwalu Gorzkie Żale. W tym roku podejmują one symboliczną tematykę pustyni, przekonując, że sztuka stanowi swego rodzaju oazę, moment wytchnienia w trudnym okresie Wielkiego Postu. 

Wielkanocny Festiwal Beethovenowski już w kwietniu

6 kwietnia rozpocznie się w Warszawie 18. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. „Pełnoletni” festiwal zapowiada się w tym roku wyjątkowo atrakcyjnie. 

 

Książka George Sand w interpretacji Ewy Błaszczyk

Wtorek, 11 marca. W Muzeum Fryderyka Chopina Ewa Błaszczyk przeczyta fragmenty powieści George Sand Lukrecja Floriani. Będzie to wydarzenie z cyklu I Q CHOPIN. Wtorki w Muzeum Fryderyka Chopina

Bavouzet w Filharmonii Narodowej

Znakomity francuski pianista Jean-Efflam Bavouzet wykona podczas dwóch wieczorów (7 i 8 marca) komplet koncertów fortepianowych Ludwiga van Beethovena. 

1 marca urodziny Chopina

Yundi w Filharmonii, recital Akiko Ebu w Żelazowej Woli, otwarcie dwóch nowatorskich wystaw – w ten sposób Narodowy Instytut Fryderyka Chopina uczci 204. urodziny kompozytora.

Czy jesteś muzykalny(a)? Sprawdź to tu!

Czy Polacy rzeczywiście są tak niemuzykalni, jak się o nich mówi i pisze? Dowiemy się dzięki badaniu „Muzykowanie w Polsce”, które prowadzi właśnie teraz Fundacja Muzyka Jest dla Wszystkich.  

Blechacz nagrodzony

Wspaniała wiadomość! Rafał Blechacz otrzymał bardzo lukratywną nagrodę, którą kiedyś wyróżniono Piotra Anderszewskiego. Mowa o amerykańskiej Gilmore Artist Award. Jej równowartość wynosi 300 tys. dolarów.

Netrebko jako Jolanta w TVP

Jolanta Czajkowskiego z Anną Netrebko, w reżyserii Mariusza Trelińskiego, ze scenografią Borisa Kudlički – to piękne przedstawienie zostanie pokazane  w TVP 2 w niedzielę, 29 grudnia.

Actus Humanus w Gdańsku

9 grudnia rozpoczyna się adwentowy festiwal Actus Humanus, jedno z muzycznych dzieci Filipa Berkowicza. Wystąpią m. in. Jordi Savall, Fabio Biondi, Marcel Pérès, Huelgas Ensemble, Maria Cristina Kiehr.

Spotkanie z płytą i Januszem Wawrowskim

MGM Młodzieżowa Gazeta Muzyczna oraz Fundacja Nie Zawsze Musi Być Chaos serdecznie zapraszają w najbliższą niedzielę na kolejne Spotkanie z płytą – gościem specjalnym będzie Janusz Wawrowski.