Say gra Beethovena

Kultura? Nie słodzę.

Jak (i czy) muzykują Polacy. Rozmowa z Mateuszem Migutem

Chłopecki o młodym Albanie

Skrzypkowie marnotrawni, czyli jak altówka wróciła do łask

Jutrzenka skrzypka – rozmowa z Januszem Wawrowskim

Język muzyczny Lutosławskiego

Penderecki pod palcami chuligana

„Superformuła” jako równanie na wszechświat

Actus Humanus w Gdańsku

asd asd

Trzeci raz w Gdańsku odbędzie się festiwal Actus Humanus – jego założenie programowe to średniowieczna, renesansowa, barokowa muzyka na czas Adwentu, zapowiadająca Boże Narodzenie. Koncerty odbywają się w gotyckich kościołach Gdańska i w Dworze Artusa na Długim Targu. Ponieważ dyrektorem artystycznym festiwalu jest Filip Berkowicz, zagrają gwiazdy, m. in. Jordi Savall i Fabio Biondi. 

Gdańsk niesyt jest Jordiego Savalla, który w tym mieście wystąpił w ubiegłym roku jako gość festiwalu Actus Humanus, a kolejka po bilety niemal owinęła się wokół Domu Artusa. Kataloński mistrz gry na violi da gamba 9 grudnia rozpocznie tegoroczny festiwal z towarzyszeniem muzyków Le Concert des Nations, w programie muzyka z dworu Ludwika XIV, Króla-Słońce.

10 grudnia Europa Galante pod kierunkiem skrzypka Fabio Biondiego przedstawi muzykę do baletu La Foresta incantata Francesco Geminianiego.

Kolędowo będzie w następnych dniach: 11 grudnia – kolędy renesansowe i barokowe z całej Europy zaśpiewa Huelgas Ensemble, 12 – Concerto Soave skupi się na niemieckich i włoskich kolędach doby baroku. 

Gościem tegorocznego festiwalu będzie słynny Marcel Pérès i jego Ensemble Organum. W programie: śpiewy franko-flamandzkie (13 grudnia).

Na Fretwork i „Wariacje Goldbergowskie” w transkrypcji na dawne instrumenty smyczkowe Gdańsk czekał już dawno – zespół wystąpi 14 grudnia w Dworze Artusa. 

Na finał – arie i koncerty Antonia Vivaldiego, Il Complesso Barocco pod dyrekcją Alana Curtisa (15 grudnia).

Więcej: www.actushumanus.com

Zdjęcie: fot. Bogdan Frymorgen za: www.actushumanus.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.