Say gra Beethovena

Kultura? Nie słodzę.

Jak (i czy) muzykują Polacy. Rozmowa z Mateuszem Migutem

Chłopecki o młodym Albanie

Skrzypkowie marnotrawni, czyli jak altówka wróciła do łask

Jutrzenka skrzypka – rozmowa z Januszem Wawrowskim

Język muzyczny Lutosławskiego

Penderecki pod palcami chuligana

„Superformuła” jako równanie na wszechświat

Powrót Skalpela

asd asd

Ich płytami zachwycały się największe światowe media – „Q”, „DJ Magazine”, „The Wire”, BBC. Krytycy są zgodni: na próżno szukać polskich artystów, w tak wielkim stopniu jak oni rozpoznawalnych i cenionych poza granicami naszego kraju.

Wrocławski duet Skalpel – bo o nim mowa – wystąpi we wrześniu na Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie. Koncert odbędzie się 15 września w hali ocynowni ArcelorMittal Poland.

„Po dwóch fenomenalnie przyjętych przez światową krytykę albumach – zamilkli. Przez kilka ostatnich lat zajmowali się swoimi indywidualnymi projektami. Teraz – zainspirowani muzyką Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara i Witolda Lutosławskiego – powracają. Na jednej scenie spotkają się z Kronos Quartet i przyjaciółmi z wytwórni Ninja Tune” zapowiada Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Sacrum Profanum.

Skalpel to wrocławski duet, tworzony przez kompozytorów i producentów: Marcina Cichego i Igora Pudło. W 2001 r. dzięki rewelacyjnemu demo „Polish Jazz” nawiązali współpracę brytyjską wytwórnią Ninja Tune. Muzyka, którą tworzą to połączenie tradycji z nowoczesnością, przypominające nieco dokonania The Cinematic Orchestra. 

W swojej twórczości muzycy Skalpela sięgali po polski jazz z lat 60. i 70, na jego motywach konstruując autorską wizję współczesnej muzyki, łączącej to, co najlepsze w jazzie, hip hopie i muzyce klubowej. Do tej pory ukazały się: „Sculpture”, „Skalpel” i „Konfusion”.  

Na świecie płyta „Skalpel” znalazła się w podsumowaniu Album Of The Year przygotowanym przez DJ Magazine. Album był też nominowany do BBC – Gilles Peterson Worldwide Music Awards 2004, obok takich sław jak Björk, hip-hopowych producentów N.E.R.D [Justin Timberlake, Snoop Dogg, Kelis, Britney] i drum’n bassowego mistrza Roni Size’a. Płyty Skalpela znajdują się na wysokich miejscach w wielu rankingach najlepszych polskich albumów minionej dekady.

 

Za: Krakowskie Biuro Festiwalowe


www.sacrumprofanum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.