Say gra Beethovena

Kultura? Nie słodzę.

Jak (i czy) muzykują Polacy. Rozmowa z Mateuszem Migutem

Chłopecki o młodym Albanie

Skrzypkowie marnotrawni, czyli jak altówka wróciła do łask

Jutrzenka skrzypka – rozmowa z Januszem Wawrowskim

Język muzyczny Lutosławskiego

Penderecki pod palcami chuligana

„Superformuła” jako równanie na wszechświat

17. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Magdalena Białecka Magdalena Białecka

Dziś rozpoczyna się 17. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Koncerty będą odbywać się w Fiharmonii Narodowej codziennie do 29 marca. Tegoroczny temat festiwalu brzmi: „Beethoven – wzniosłość i entuzjazm”. Tak właśnie – wzniośle i entuzjastycznie rozpoczniemy, gdyż na dzisiejszym koncercie inauguracyjnym IX Symfonia oraz Fantazja c-moll na fortepian, chór i orkiestrę. Wśród wykonawców sami młodzi artyści, łącznie z ukraińskim dyrygentem, Kirillem Karabitsem.

Organizatorzy nie zapomnieli o dwusetnych rocznicach urodzin Richarda Wagnera i Giuseppe Verdiego. W programie nie zabraknie koncertów im poświęconych. Urodziny Wagnera upamiętni II akt Tristana i Izoldy, zaś Verdi przemówi operą Simon Boccanegra. Górecki i Penderecki w swoje osiemdziesiąte rocznice urodzin również zostaną uczczeni wykonaniami swoich utworów. Nie wspominając o Lutosławskim, którego rok obchodzimy.

A publiczność? „Na festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie” – to słowa Elżbiety Pendereckiej. Od pieśni ludowych po muzykę współczesną – nie zabraknie niczego, co wzniosłe, entuzjastyczne i na wysokim poziomie artystycznym.

Dokładny program festiwalu znajdą Państwo pod adresem: http://www.beethoven.org.pl/pl/festiwalewielkanocne/xviiwielkanocnyfestiwallvb/program

Serdecznie zapraszamy!

Redakcja Młodzieżowej Gazety Muzycznej

 

 

Magdalena Białecka

Informacje z konferencji prasowej 17. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.