Say gra Beethovena

Kultura? Nie słodzę.

Jak (i czy) muzykują Polacy. Rozmowa z Mateuszem Migutem

Chłopecki o młodym Albanie

Skrzypkowie marnotrawni, czyli jak altówka wróciła do łask

Jutrzenka skrzypka – rozmowa z Januszem Wawrowskim

Język muzyczny Lutosławskiego

Penderecki pod palcami chuligana

„Superformuła” jako równanie na wszechświat

1 marca urodziny Chopina

asd asd

Jubileusz rozpocznie się w Muzeum Fryderyka Chopina na Tamce w Warszawie, gdzie o godz. 10 nastąpi otwarcie wystawy „Mały Chopinoskop”. Pokazuje ona najciekawsze prace plastyczne dzieci i młodzieży zainspirowane portretami kompozytora i jego muzyką. Ekspozycja jest kontynuacją wystawy „Chopinoskop”, która pokazywała wizerunki Chopina powstałe za jego życia i później do XXI wieku włącznie.

W samo południe w Domu Urodzenia Chopina w Żelazowej Woli zgodnie z tradycją zabrzmi recital chopinowski, który transmituje Program Drugi Polskiego Radia. Solistką będzie Akiko Ebi, laureatka V nagrody Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1980 roku.

O godz. 13 nastąpi otwarcie wystawy „Takiem tęgo dudlił, że się wszyscy zlecieli. Instrumenty ludowe na ziemiach polskich w czasach Fryderyka Chopina”. Jej kurator, Agata Mierzejewska, zebrała instrumenty ludowe z różnych stron Polski, takie jak różnego rodzaju skrzypce, w tym wycięte z jednego kawałka drewna mazanki, tzw. siesieńki, czyli wielkopolskie dudy zrobione ze świńskiego pęcherza, piszczałki z kory wierzby, czyli tzw. pierdziele; dudy, lirę korbową, cymbały, basetle. Są to instrumenty, których Chopin słuchał i mógł słuchać podczas wakacji, które spędzał m. in. na Ziemi Dobrzyńskiej (Sanniki), w Wielkopolsce i na południu kraju.

Po wystawie powrót do Warszawy na koncert Yundiego w Filharmonii Narodowej (godz. 18). Ten chiński pianista jest najmłodszym zwycięzcą w historii Konkursów Chopinowskich w Warszawie – wygrał konkurs 14. w 2000 roku. Yundi chętnie sięga po muzykę romantyków – Schuberta, Schumanna, Liszta, a jego główną wizytówką pozostaje Chopin. W Warszawie artysta wykona Chopina – nokturny z op. 9 oraz „Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur” op. 22, Fantazję C-dur op. 17 Schumanna oraz Sonatę f-moll op. 57 „Appassionata” Beethovena.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.